Typy exfoliace v závislosti na typu pleti

Peeling je velmi účinný proces odstraňování odumřelé kůže a je prospěšný pro krásu vaší pokožky, a to jak na obličeji, tak na těle. Pomáhá uvolnit póry a obnovit hebkou, vyčištěnou a zářivou pleť!
Typy exfoliace na obličej
Existují dva typy exfoliace:
- Mechanická exfoliace:
Je snad nejznámější a nejpoužívanější! Jedná se o masírování pokožky granulovanými aktivními složkami, které ji zbaví odumřelých buněk a umožní obnovu kožních buněk. Zrna pocházejí z minerálních (oxid křemičitý) nebo syntetických (polyethylenové kuličky) nebo rostlinných/přírodních (drcená ovocná jádra, písek, rýže, cukr atd.) zdrojů. O jejich použití rozhoduje jemnost zrn.
Je třeba se vyhnout produktům obsahujícím plastové mikrokuličky (polyethylen a ty, jejichž názvy zahrnují: akrylátový kopolymer, polyuretan, akrylamid, karbomer). Tyto látky nejsou biologicky odbouratelné a jsou metlou pro životní prostředí.
- Chemický peeling:
Je na kyselinové bázi a je určitě nejjemnější peeling pro pokožku. Působení exfoliace je nahrazeno rostlinnými nebo syntetickými přísadami. Působí do hloubky, aby stimuloval exfoliační mechanismy pokožky. Naneste jako krém, vmasírujte a kyseliny se exfoliují. Obecně se používají ovocné kyseliny nebo organické sloučeniny, jako je kyselina mléčná, která obvykle pochází z fermentace mléka, nebo kyselina salicylová, která pochází hlavně z vrby, ale lze ji také syntetizovat.
Jaký peeling podle mého typu pleti si vybrat?
Peeling je účinná technika, ale musí být používána opatrně, aby nedošlo k podráždění, zejména v případě reaktivní nebo citlivé pokožky. V každém případě se důrazně doporučuje před výběrem peelingu provést test na části pokožky na obličeji i na těle.
Budete muset zkontrolovat typ peelingu (mechanický nebo na bázi přísad) a dobu aplikace, které nejlépe vyhovují vaší pokožce.
Ideální frekvence pro peeling vašeho těla nebo obličeje je 1x týdně pro normální pleť a 1x za 2 týdny pro suchou a citlivou pleť. Tato frekvence umožňuje buňkám regenerovat se, aniž by byly napadeny.
- Pro suchou pokožku:
Vyberte si nejjemnější peeling: peeling s ultra jemnými částicemi (např. jíl). Ještě lepší jemné chemické nebo enzymatické peelingy (přírodní enzymy z ovoce).
Po peelingu také provedeme preventivní aplikaci trochy rostlinného oleje, aby se účinek zjemnil.
- Pro pleť se sklonem k akné:
Peeling pomáhá hojit pokožku náchylnou k akné. Musíte však být velmi opatrní. Příliš tvrdý peeling stimuluje produkci mazu a způsobí, že se objeví více skvrn. Je třeba se vyhnout mechanickému peelingu a upřednostňovat peelingy založené na přísadách, nebo lépe, chemické nebo enzymatické.
- Pro citlivou a reaktivní pokožku:
Vyhněte se také silným nebo agresivním peelingům. Nejlepší jsou jemné, chemické nebo enzymatické scruby.
V každém případě otestujte svůj peeling s malým množstvím exfoliačního krému nebo gelu na straně obličeje.
- Pro smíšenou až mastnou pleť:
Peelingy jsou příležitostí, jak hloubkově vyčistit póry a zabránit tvorbě černých teček v T-zóně obličeje.
Vaše pleť snese i nejhrubší zrnka mechanického peelingu, ale pozor: přílišné obrušování stimuluje tvorbu kožního mazu a tím i nedokonalosti. Preferujte střední až jemnou zrnitost.
- Pro normální pleť:
Všechna řešení exfoliace jsou vám k dispozici. To nám nebrání upřednostňovat nejšetrnější řešení, ať už mechanická nebo na bázi přísad.
Peeling vám poslouží především k rozjasnění pleti a odstranění matné vrstvy tvořené odumřelými buňkami. Můžete si vybrat peeling podle svých preferencí, pokud je jemný.
- Pro zralou pleť:
Postupem času se obnova buněk zpomaluje a regenerace pokožky se zhoršuje. Odumřelá kůže se hromadí na povrchu kůže.
Scruby revitalizují a urychlují regeneraci buněk. Vyhněte se příliš abrazivnímu peelingu (jemná exfoliační zrníčka), který může poškodit epidermis, který se časem ztenčuje.
Nyní, když víte, jaké ošetření použít v závislosti na typu vaší pleti, využijte příležitosti k obnově pleti :-)
Peeling na obličej: https://www.centifolia.cz/exfolianty-a-masky/
Podívejte se také na rozdíly v typech peelingů v tomto článku.
Jaký peeling používáte vy pro váš typ pleti?