Rozdíly mezi typy peelingů

Peeling je velmi účinný proces odstraňování odumřelé kůže a je prospěšný pro krásu vaší pokožky, a to jak na obličeji, tak na těle. Pomáhá uvolnit póry a obnovit hebkou, vyčištěnou a zářivou pleť!

Typy peelingů 

 

Jaký je rozdíl mezi mechanickým, chemickým a enzymatickým peelingem?

 

  • Mechanický peeling 

Mechanický exfoliační proces, je nejznámější a nejpoužívanější. Spočívá v aplikaci přípravku (gelu nebo krému) s obsahem přírodních zrnek (např. ovocná semínka, rýže) nebo syntetických zrnek (polyetylenové kuličky), které masáží napomáhají k uvolnění ucpaných pórů a odstranění odumřelé kůže. Tato masáž se provádí krouživými pohyby, aplikuje se na obličej, vyhýbá se očnímu okolí a síla masáže se přizpůsobuje oblasti pokožky.

Tato exfoliace umožňuje hloubkové čištění epidermis. Je ideální pro čištění a ošetření malých nedokonalostí, jako jsou komedony (černé tečky nebo bílé tečky). Díky provedené masáži se tím stimuluje mikrocirkulace a buněčná regenerace. Pleť je hladší, zářivější.
Existují peelingy ve formě pasty, které na kůži zasychají. Exfoliace probíhá třením k odstranění zaschlé pasty. Poté tvoří hobliny, které odstraňují odumřelé buňky.

krém peeling

Pro peeling na obličeji je důležité vždy zvolit jemný, neabrazivní přípravek, aby byla respektována přirozená rovnováha epidermis.

Frekvenci zvolíme podle našeho typu pleti:

• 1x týdně pro mastnou nebo normální pleť
• 1x za dva týdny pro suchou pleť

Když máme problematickou pleť (citlivost, sklon k skvrnám), máme tendenci ji chtít "svléknout", abychom odstranili všechny drobné vady. Ale naopak, tento typ pleti vyžaduje hodně jemnosti! Na rozdíl od všeobecného mínění není mechanický peeling se zrnky tím nejlepším řešením péče o problémovou pleť, s výjimkou mechanických peelingů s velmi jemnými zrny. Samozřejmě je lepší volit organické suroviny, které zabrání přímému vystavení případným nežádoucím složkám (konzervanty, barviva atd.).

Pro tělo jsou ideální peelingy s mořskou solí, cukrem a ovocnými semínky. Existuje také výkonnější technika, která spočívá v masírování s hrubou rukavicí, například rukavice „lufa“ ( ideální pro ty, kteří milují přírodní produkty!). Tato technika by měla být vybrána výhradně pro pokožku těla (nohy, plosky nebo lokty), protože je příliš abrazivní pro tenčí pokožku obličeje.

scrub na tělo 

  • Chemický peeling

Na rozdíl od mechanického peelingu, kde dochází k exfoliaci mechanickému působení, u chemického peelingu jednoduše necháte produkt na pár minut působit jako masku. Existují tři typy tohoto peelingu: jemný /mírný , střední a hluboký. Pro domácí potřebu se dá aplikovat jen ten jemný a o něm si budeme povídat. U střední a hluboké doporučujeme obrátit se přímo dermatologa.

Jemný peeling je založen na kyselinách, které způsobují chemickou exfoliací.

  • Kyselina glykolová a mléčná (AHA nebo Alpha Hydroxy Acid - z ovoce, mléka, cukrové třtiny) se doporučují pro zralou pleť (stářecké skvrny, ztráta elasticity, vrásky). Jako nejmenší molekula mezi AHA (Alpha Hydro Acids) bude schopna proniknout hluboko a působit přímo na strukturu epidermis.

Doporučují se také pro pleť postrádající zářivost. Aktivita AHA se zaměřuje na odumřelé buňky a povrchové defekty kůže (pigmentační skvrny, matná pleť, pleť kuřáka, nedostatek jasu).

  • Kyselina salicylová (BHA nebo Beta Hydroxy Acid) se používá zejména pro mastnou a nečistou pleť. Kromě exfoliačního účinku má čistící a protizánětlivé vlastnosti. Kyselina salicylová má lipofilní charakter (rozpustná v olejích), aktivum pro působení proti komedonům.

Kyseliny (AHA nebo BHA) lze použít na všechny typy pleti. Jediným limitem je dávkování a osobní citlivost pokožky. 

  • Enzymatická exfoliace

Enzymatická exfoliace se řadí mezi chemické exfoliace. Jediný rozdíl je v tom, že exfoliační činidla jsou enzymy získané z ovoce (papain pro papája, bromelain pro ananas, Ficin pro fíky atd.). Enzymy se přirozeně vyskytují v určitých kvasinkách. Jsou velmi důležitými biologickými aktivátory pro většinu biochemických reakcí těla. Jejich úlohou na mikroskopické úrovni je snížit energii potřebnou k zahájení reakce. Jsou jakýmsi benevolentním géniem života, který zvyšuje rychlost reakce ingrediencí mezi nimi o faktor 1000 až několik miliard, které by v jejich nepřítomnosti často nereagovaly.

Enzymy rozpouštějí proteiny v odumřelé pokožce a eliminují je tím, že je oddělují od povrchové vrstvy dermis. Jejich působení je podobné jako u kyselin, ale je lehčí, jemnější a pozvolnější – což zlepšuje jejich toleranci.

Enzymatický peeling má stejnou indikaci jako peeling kyselý. Je obecně lehčí, a proto se obojí často kombinuje (působení kyselin a působení enzymů).

 

Jaký peeling je pro mou pleť nejlepší?

Abyste našli svůj ideální peeling, doporučujeme přečíst si náš článek: Typy exfoliace v závislosti na typu pleti



Pokud exfoliace ještě není součástí vaší kosmetické rutiny, nyní víte vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali ten správný :-)